• 15 listopada

  Jak wybrać doradcę kredytowego?

  Doradca kredytowy to osoba, której powierzamy nasze sprawy finansowe, w związku z tym powinniśmy mieć do niej zaufanie. Uczciwy, rzetelny i doświadczony konsultant zapewni nam realną pomoc w znalezieniu kredytu, także pomoże w zawiłościach związanych z umową. Jednak znalezienie dobrego doradcy kredytowego nie jest proste, zwłaszcza dla osób, które nie wiedzą, gdzie i jak szukać wsparcia w kontaktach z bankami.

  Dobry doradca kredytowy to człowiek, który posiada duża wiedzę na temat rynku kredytowego i bankowego, ale także budzi zaufanie potencjalnego kredytobiorcy. Dzięki doświadczeniu i wysokim kompetencjom taki konsultant powinien być w stanie odpowiedzieć na każde, nawet najtrudniejsze pytanie klienta, dotyczące produktu, jakim jest kredyt. Wybierając rzetelnego doradcę kredytowego, mamy pewność, że proces związany z przyznaniem i uruchomieniem kredytu przebiegnie szybko oraz sprawnie. Dodatkowo profesjonalny specjalista pomoże nam zrozumieć zawiłości prawne zawarte w umowie kredytowej, wskaże nie tylko zalety danej oferty kredytowej, ale zwróci także uwagę na ukryte koszty i opłaty. Doradca kredytowy może być również pomocny w trakcie okresu spłacania kredytu, ponieważ po kilku latach może nam wskazać nowe formy finansowania lub zamienić nasz kredyt na korzystniejszy.

  Doradca kredytowy z rekomendacji znajomych

  Szukając kompetentnego doradcy kredytowego, warto skorzystać z doświadczeń rodziny, przyjaciół lub znajomych, którzy mają już za sobą proces kredytowy. Dzięki konsultacjom z osobami, którzy już zaciągnęły kredyt dowiemy się, na jakie aspekty zwrócić uwagę w trakcie poszukiwania oferty kredytowej, a przede wszystkim, do którego doradcy kredytowego warto się zwrócić. W sytuacji, gdy chcemy skorzystać z rekomendacji przyjaciół lub rodziny, powinniśmy dowiedzieć się od nich, jak w praktyce sprawdził się dany doradca kredytowy, warto zapytać między innymi, czy przypomniał im o dostarczeniu polisy i dokumentów do banku, które stanowią podstawę do zaprzestania naliczania przez instytucję finansową ubezpieczenia pomostowego. Ważne jest także, żeby zweryfikować postępowanie doradcy kredytowego już w trakcie spłaty kredytu, na przykład czy nadal jest chętny do współpracy i odpowiada na telefony lub e-maile.

  Specjalista z doświadczeniem

  Doradca kredytowy to osoba, która pomaga nam w sprawach finansowych, w  związku z tym, powinniśmy sprawdzić jego doświadczenie zawodowe. Podczas pierwszego spotkania warto zapytać specjalistę o jego staż pracy w danym zawodzie oraz o ilość udzielonych kredytów. Z praktyki wynika, że doradca kredytowy, który ma na swoim koncie dużo ukończonych procesów kredytowych, tzn. minimum 200, posiada odpowiednie doświadczenie i potrafi rzetelnie doradzić kredytobiorcy także w trakcie spłaty zobowiązania. Oprócz sprawdzenia stażu pracy, warto również dowiedzieć się, w jakich produktach finansowych specjalizuje się dany agent. Bardzo rzadko zdarza się, aby doradca znał się na wszystkich kredytach. W sytuacji, gdy decydujemy się na kredyt hipoteczny, chcielibyśmy, co zrozumiałe, żeby wybrany przez nas specjalista miał doświadczenie właśnie w tej dziedzinie. Kolejna ważna sprawa, na którą warto zwrócić uwagę, to fakt, czy doradztwo kredytowe jest jedynym zajęciem danej osoby, czy tylko funkcją dodatkową. Lepiej wybrać specjalistę, który zajmuje się wyłącznie doradztwem finansowym, wtedy będziemy mieć pewność, że taka osoba podejdzie do naszej sprawy profesjonalnie i kompetentnie, poświęcając jej odpowiednią ilość czasu, ponieważ będzie jej zależeć na finalizacji zobowiązania.

  Doradca niezależny i rekomendowany

  Szukając doradcy kredytowego, warto zwrócić uwagę na fakt, czy współpracuje on w firmie powiązanej kapitałowo z konkretnym bankiem, czy też jest agentem niezależnym. Doradca pracujący niezależnie opiera swoją karierę  przede wszystkim na poleceniach i rekomendacjach zadowolonych klientów. Pomimo tego, że w sieciówkach i bankach pracuje dużo profesjonalnych agentów kredytowych, to są oni jednak pod duża presją planów sprzedażowych. Wybierając doradcę niezależnego, będziemy mieć pewność, że dba on o dobrą opinię i zależy mu przede wszystkim na zadowoleniu klienta. Warto sprawdzić także portfolio agenta i zweryfikować przekrój produktów w jego ofercie. Dodatkowo przed podjęciem współpracy z danym doradcą kredytowym, możemy również zapytać o jego rekomendacje. Może to być kontakt do biura nieruchomości lub dewelopera, z którym współpracuje wybrany specjalista.

  Doradca komunikatywny i znający swój fach

  Doradca kredytowy musi być komunikatywny i znać się na swojej pracy, czyli na produktach finansowych. Rozmawiając z agentem, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy potrafi on rzeczowo i zrozumiale odpowiedzieć na zadane przez nas pytania. Dodatkowo ważne jest także, żeby doradca w miarę szybko odpowiadał na nasze telefony lub e–maile. Dzięki temu będziemy pewni, że pomimo wielu obowiązków, szanuje on każdego klienta i znajduje dla niego czas. Warto także przetestować doradcę kredytowego z wiedzy na temat kredytów, inwestycji i finansów. Dzięki takim pytaniom dowiemy się, czy dany agent zna się na swojej pracy i sprzedawanych produktach. Rzetelny doradca kredytowy powinien także, jeszcze przed zaoferowaniem kredytu, dokładnie przepytać klienta o jego sytuację finansową. Znając dochody oraz zobowiązania potencjalnego kredytobiorcy, doradca będzie mógł zaproponować mu produkt dopasowany do jego zdolności kredytowej.

  Kontrola działań i prowizja doradcy

  Współpracując z doradcą kredytowym pamiętajmy o tym, iż jego zadaniem jest służyć nam radą i pomocą w podejmowaniu słusznych decyzji finansowych, tzn. takich, które nie narażą naszych portfeli na straty. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby kontrolować działania agenta kredytowego na każdym etapie procesu kredytowego. Gdy nie rozumiemy zawiłości prawnych lub tabeli prowizji kredytowej, pytajmy i wyjaśniajmy dane zwroty. Warto także poprosić doradcę kredytowego o pokazanie tabeli z wysokością jego prowizyjnego wynagrodzenia. W ten sposób będziemy wiedzieli, czy agent oferuje nam dany produkt tylko dlatego, że więcej na nim zarobi, czy też ma na względzie przede wszystkim nasz interes.

  Czytaj dokumenty przed podpisaniem

  Niezależnie od tego, jak bardzo atrakcyjna ofertę przedstawi nam doradca kredytowy na pierwszym spotkaniu, nigdy się na nią nie decydujmy. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie wieloletnie i kosztowne, należy je dokładnie przeanalizować. Kompetentny doradca kredytowy powinien przedstawić nam kilka różnych ofert kredytowych i dać czas na zastanowienie. Nie będzie naciskał, żeby podejmować decyzję szybko, pod presją.

  Kolejna ważna sprawa to czytanie każdego podpisywanego dokumentu. Umowę kredytową powinniśmy przeanalizować dokładnie, a gdy nie rozumiemy konkretnych paragrafów, obowiązkiem doradcy kredytowego jest ich wyjaśnienie. Przed podpisaniem umowy warto także sprawdzić tabelę opłat i prowizji banku. W ten sposób dowiemy się, jakie koszty okołokredytowe możemy ponieść, decydując się na daną ofertę.

  Zaciągnięcie kredytu, zwłaszcza hipotecznego, nie jest prostą sprawą. To zwykle bardzo skomplikowane produkty bankowe, a do tego wymagające załatwienia wielu spraw, dokumentów itp. O wiele łatwiej i szybciej cały proces przejdziemy z rzetelnym i kompetentnym doradcą kredytowym, który większość spraw weźmie na siebie. Jednak pamiętajmy, aby dobrze przygotować się do pierwszego spotkania z agentem, tak żeby wiedzieć, czego od niego oczekujemy i jakie zadać mu pytania.